28-rdzeniowy Intel Xeon już w sprzedaży

Intel wprowadził właśnie do sprzedaży swój flagowy procesor Xeon W-3175X, przeznaczony do użytku profesjonalnego, do serwerów i stacji roboczych. Jednostka centralna obsługuje 28-rdzeniów i 56-wątków, przeznaczona jest do podstawki LGA3647 i charakteryzuje się TDP równym aż 255 W.

Nowy Xeon jest wyposażony w 38,5 MB pamięci cache L3 i 48 linii PCIe 3.0, bazowe taktowanie jednostki wynosi 3,1 GHz, a maksymalny zegar Turbo to 4,3 GHz (do 3,8 GHz dla wszystkich rdzeni). Procesor zawiera również sześciokanałowy kontroler pamięci DDR4-2666 z obsługą modułów o pojemności nawet do 512 GB, oferujących obsługę ECC. Urządzenie oferuje szeroki zestaw obsługiwanych instrukcji, w tym AVX512, TSX-NI, czy nowy zestaw AES. Układ został wykonany w litografii 14nm.

Niestety pobór energii procesora nie należy do najmniejszych, a po podkręceniu go, wzrasta do ponad 500W. Jeśli ma konkurować z flagowymi Threadripperami firmy AMD, które kosztują o wiele mniej, to porównanie ich zużycia energii wypada blado dla intelowskich produktów. Nowy Xeon kosztuje 2999 dolarów, przy czym płyta główna do niego to kolejne 1500 dolarów, a jeszcze należy zaopatrzyć się w pamięć RAM i odpowiedni system chłodzenia. Choć wydajność układu w aplikacjach wymagających wielowątkowości jest imponująca, to jego energochłonność i kosztowność może odstraszać od kupna.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *